Hasta Mahremiyeti Çalıştayı

  • Tarih ve Saat:
    • Kasım 17, 2018
    • 09:00 - 18:00
  • Yer:

    Aziz Mahmud Efendi Mah. Aziz Efendi Mektebi Sokak. No:4 Üsküdar, İstanbul, Türkiye.

  • İletişim Bilgileri:

Çalıştayın amacı modern sağlık hizmetlerinde mahremiyet kavramının anlamını yeniden düşünmek ve günümüzde bu kavramın içeriğini, sınırlarını ve yaptırımlarını etik, hukuk ve dini açıdan ele almaktır.

Sağlıkta mahremiyet hakkı hastanın kendisine sağlık hizmeti sunulurken bedeniyle ilgili müdahalelerde onun ar ve haya duygularına saygı gösterilmesi ve onun hakkındaki bilgilerin gizliliğine riayet edilmesini kapsar. Utanma duygusu insanın fıtratına ait olan bir duygu olup, hastalık gibi kişinin ontolojik olarak özel bir durumda olduğu bir anda ayrı bir önem taşımaktadır. Hasta şifa bulabilmek için hem beden mahremiyetinden, hem de bilgi mahremiyetinden feragat etmek durumundadır. Sağlıkta mahremiyet hakkı aynı zamanda hasta ile ilgili bilgilerin gizliliğini ve korunmasını kapsar. Hızla gelişen teknolojiler sayesinde hasta ile ilgili bilgilere çok daha kolay ve hızlı ulaşılabilmekte ve sanal ortamda bu bilgilerin çok geniş bir şekilde paylaşılması mümkün olabilmektedir. Bu imkanlar sayesinde hastanın bilgilerinin istenildiği şekilde korunmasını sağlamak oldukça güçleşmiştir.

Çalıştayımızın amacı modern sağlık hizmetlerinde mahremiyet kavramının anlamını yeniden düşünmek ve günümüzde bu kavramın içeriğini, sınırlarını ve yaptırımlarını etik, hukuk ve dini açıdan ele almaktır. Bu bağlamda alanında uzman olan kişiler tarafından konu ele alınacak ve interdisipliner bir konseptle tartışılacaktır. Mahremiyetin sağlık hizmetlerinde önemli olduğuna inanan herkes çalıştayımıza davetlidir.

Galeri

Programı İzle